Bırakabilirsin.org, size veya sevdiklerinize sigarayı bırakmada yardım etmeyi amaçlamaktadır.

Sigarayı bırakmaya çalışırken farklı insanlar farklı kaynaklara ihtiyaç duyar. Bu internet sitesindeki bilgiler ve profesyonel destek, sigara içmeyen biri olma yolunda hem kısa hem de uzun vadeli ihtiyaçlarınızı karşılayabilir. Bırakabilirsin.org ihtiyaçlarınıza en uygun yardımı seçmenize izin verir.

Yeşilay – Bağımlılıklarla Asırlık Mücadele

Yeşilay, Birinci Dünya Savaşı sırası ve sonrasında işgal güçlerinin toplumumuzda alkol ve uyuşturucu maddeleri yaygınlaştırmasını ve işgale karşı mücadele ruhunun yıkılmasını önlemek amacıyla dönemin Şeyhülislam’ı İbrahim Haydarizade’nin himayesinde, Dr. Mazhar Osman Uzman ve arkadaşları tarafından Sultan Vahdeddin’in izniyle 5 Mart 1920’de İstanbul’da “Hilal-i Ahdar” adıyla kurulmuştur. Yeşilay’ın kurulduğu 1-7 Mart tarihleri ülkemizde Yeşilay haftası olarak kutlanmaktadır.
“Hilal-i Ahdar” ismi daha sonra “Yeşil Hilal” ve “Yeşilay” olarak değiştirilmiş, 1934 yılında Mustafa Kemal Atatürk’ün Cumhurbaşkanlığı, İsmet İnönü’nün Başbakanlığında, Bakanlar Kurulu kararıyla Yeşilay’a “kamuya yararlı dernek statüsü” verilmiştir.
Kuruluşundan günümüze bağımlılık türleri arttıkça Yeşilay’ın da tüzüğünde çalışma alanları çeşitlenmiş, alkolden sonra sigara, uyuşturucu madde, kumar ve yakın tarihte teknoloji bağımlılığı Yeşilay’ın mücadele alanına dahil olmuştur.

Teşekkürler

T.C. Sağlık Bakanlığı’na projeye verdikleri destekten dolayı teşekkür ederiz.